Czcionka:

O  BIBLIOTECE

Gminna Biblioteka Publiczna w Gidlach funkcjonuje od 1948 roku. Początkowo mieściła się w biurze Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej. W 1955 r. otrzymała własny  jednoizbowy  lokal, posiadała  już wtedy 2.250 woluminów i 300 czytelników. W roku 1960 biblioteka  rozpoczęła działalność kulturalno-oświatową. Założono Koło Przyjaciół  Biblioteki, powstał  również  Zespół Recytatorski. Przybywało czytelników, zwiększała się liczba książek oraz rozwijała się sieć punktów bibliotecznych. W roku 1964 otrzymano  drugie dodatkowe pomieszczenie, w którym zorganizowano czytelnię.

W 1973 roku Bibliotekę  przeniesiono do budynku prywatnego przy ulicy Kartuzkiej. Utworzone zostały również dwie filie: w Pławnie i Ciężkowicach, które funkcjonują do chwili obecnej. W roku 1973 GBP w Gidlach dysponowała księgozbiorem w ilości 7242 woluminów, posiadała 1011 czytelników, zwiększyła się liczba wypożyczeń – 24.699. Kolejne lata przynosiły stopniowy wzrost czytelnictwa.

W roku 1978 Biblioteka otrzymała dwa pomieszczenia w budynku przy ulicy Pławińskiej 22, obok Urzędu Gminy w Gidlach, gdzie mieści się do dzisiaj.

Obecnie  zajmuje ona powierzchnię 103 m², na którą składają się :  dwie wypożyczalnie dla dorosłych i dzieci oraz czytelnia. Od roku 2003 przy bibliotece działa Punkt Informacji Turystycznej, w ramach którego udostępniamy materiały dotyczące Gidel, natomiast w Filii w Pławnie funkcjonuje Agencja Pocztowa.

W latach 2006 – 2008  w GBP w Gidlach zostały wykonane prace remontowe :  wymiana okien, instalacji elektrycznej, pomalowanie pomieszczeń.

Od 2005 roku Biblioteka otrzymuje dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowości wydawniczych i promocję czytelnictwa.

W 2013 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Gidlach wraz z filiami przystąpiła do udziału w projekcie „RozPracuj to z Biblioteką”, w ramach którego otrzymała nowy sprzęt komputerowy ( 7 komputerów, 4 drukarki, 3 aparaty cyfrowe, rzutnik i ekran multimedialny). Pracownicy biblioteki uczestniczyli w cyklu warsztatów i szkoleń, czego efektem było pozyskanie środków grantowych na realizację własnego projektu „Aktywne możemy więcej”

Gminna Biblioteka Publiczna w Gidlach jest ważnym ośrodkiem kształtowania kultury czytelniczej w środowisku lokalnym. Naszą ofertę kulturalno-edukacyjną kierujemy do dzieci, młodzieży i dorosłych. Biblioteka aktywnie włącza się w organizację imprez okolicznościowych, konkursów, spotkań autorskich. Uczestniczymy w kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”, promujemy czytelnictwo poprzez udział  w Tygodniu Bibliotek oraz jesteśmy partnerem akcji Łódzkie Czyta. Biblioteka posiada swoją stronę internetową www.gbpgidle.naszabiblioteka.com oraz katalog książek on line w systemie Sowa Marc21.

Naszą misją jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych, informacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych społeczności lokalnej poprzez : upowszechnianie zbiorów, popularyzację czytelnictwa, archiwizowanie wiedzy o gminie i regionie oraz wspieranie rozwoju społeczeństwa.